Instytut Lecha Wałęsy

 

Fundacja "Instytut Lecha Wałęsy" jest apolityczną organizacją pozarządową typu non-profit. Instytut został ufundowany przez Prezydenta Lecha Wałęsę w grudniu 1995 i jest pierwszą tego typu instytucją w Polsce.

 

W ramach swojej działalności realizuje następujące cele:

Kilkanaście lat działalności Instytutu, to zarówno aktywność międzynarodowa, ogólnopolska jak i działalność wydawnicza. Zwłaszcza międzynarodowa aktywność polskiego laureata Pokojowej Nagrody Nobla i rezonans, z jakim się ona spotyka na całym świecie utwierdza w przekonaniu, że warto było podjąć zadanie towarzyszenia Prezydentowi Lechowi Wałęsie w tej misji. Organizacja wielu ważnych wizyt, podczas których Lech Wałęsa spotyka się z ludźmi polityki i biznesu, środowiskami akademickimi i Polonią była i jest ważnym elementem działalności Instytutu. Na arenie krajowej ważna była rola integrowania środowisk społecznych i politycznych, które wyrosły z Sierpnia 1980 roku, wokół idei reform i decentralizacji państwa. Inicjatywy podejmowane w tym zakresie stanowiły odpowiedź na dokonujące się procesy społeczno-polityczne i gospodarcze. Instytut był inicjatorem wielu debat dotyczących problematyki samorządności i przemian systemowych. Refleksje przyjmowały częstokroć formę zapisów programowych, jak choćby w przypadku swoistego manifestu odradzającej się w 1997 roku polskiej prawicy solidarnościowej, jakim niewątpliwie był „Raport o stanie Rzeczypospolitej i drogach wiodących do jej naprawy".

W wielu obszarach diagnozy tam zawarte sprawdziły się, a postulaty realizowane były w latach 1997-2001. Instytut stał się także orędownikiem dążeń Polski do integracji z Unią Europejską, zapraszając do szerokiej dyskusji na temat naszej akcesji częstokroć środowiska nieprzejednane w tej kwestii. Projekty realizowane w ramach działalności statutowej, przybierające formy konferencji, warsztatów i seminariów, spotkań dyskusyjnych oraz zajęć z młodzieżą prowadzonych tak w warszawskiej siedzibie, jak i w kraju i za granicą świadczą o nieprzerwanej działalności merytorycznej jak i głębokim zaangażowaniu w realizację powierzonej misji. Wiele z tych działań zostało udokumentowanych w zapisach Kronik wydawanych przez Instytut oraz w publikacjach pokonferencyjnych i archiwach elektronicznych udostępnianych przez Internet.

Więcej na stronie: http://www.ilw.org.pl/

Aktualności

Księga uroczystości - 25. rocznicy przyznania Lechowi Wałęsie Pokojowej Nagrody Nobla

Najnowsze zdjęcia

Konferencja "Solidarność dla przyszłości"



powrót do góry strony wersja do druku
wykonanie:4 Green Elephants